Vücuttaki En güçlü, En uzun ve En Büyük Kemik Hangisidir ?

Vücuttaki En güçlü, En uzun ve En Büyük Kemik Hangisidir ?

İnsan vücudundaki en güçlü, en uzun ve en büyük kemik, dizden kalçaya uzanan bacaktaki bir kemik olan femur veya uyluk kemiğidir. İnsan vücudunun üst kısmından gelen bütün ağırlık, yürürken veya ayakta dururken bacak kemiklerine dayanır ve bu nedenle bu kemikler uzun ve güçlü olmalıdır. İnsan bacağı dört kemik içerir: tibia, femur, fibula ve patella (dizkapağı).

Femurun üst ucu kalça soketine oturur, en alt ucu ise dizine bağlanır. Dizin altında, üst bacağa bir menteşe eklemiyle bağlanan tibia ve fibula bulunur. Bacak kemiklerinde yüzeylerinde kas tutan pürüzlü yamalar vardır. Kasların kasılması, bacakların hareketini başlatan kemikleri çeker.

İlgili İçerik; Vücuttaki En Ağır Organ Hangisidir ?


 Uyluk Kemiği Yapısı;

Femurun parçaları üst kısmı, vücudu ve alt kısmı içerir. Üst kısma proksimal ekstremite denir ve baş, boyun, iki trokanter ve komşu yapıları içerir. Femur başı, asetabular çentiğin kenarlarına yuvarlak bağlarla birleştirilen küçük bir oluğa sahiptir. Mili, dört ila beş santimetre uzunluğunda boyuna bağlar. Baş ve boyun, doğrudan palpasyonu önlemek için kalça kaslarına sıkıca yerleştirilmiştir. Alt ve büyük trokanter, kayma bölgesinde, boynun ortasında ve uyluk kemiğinin kafasında bulunur. Büyük trokanter kutu şeklindeyken, daha küçük trokanter koni şeklindedir.

Femur boynunun altında silindirik, uzun ve ince şaftı (gövde) bulunur. Arkadan içbükey ve önde dışbükeydir, belirgin uzunlamasına sırtın yanında gücünü arttırır. Mil, aynı zamanda, uyluğun yakınında büyük bir kas yapısına sahip olduğundan palpasyondan da arındırılmıştır. Bazı durumlarda, proksimal femur üzerinde üçüncü bir trokanter bulunur ve yuvarlak, dikdörtgen ve konik şekildedir. Ancak, insanlarda daha az öneme sahip bir yapıdır.

Femurun alt kısmı (distal ekstremite) kemiğin üst kısmından daha büyüktür. Bir küp şeklini alır, ancak ön-arka çapına kıyasla büyük bir enine çapa sahiptir. Distal ekstremite, ön kısımdan patellar yüzey ve arkadan intercondylar fossa ile ayrılan kondiller (yanal ve medial kondil) adı verilen iki üstünlükten oluşur.

 

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER