WiFi’yi Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

WiFi’yi Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

Avustralyalı bir mühendis olan Dr. John O’Sullivan, WiFi teknolojisini geliştiren mucit ekibine liderlik etti. Bununla birlikte, bu boyuttaki diğer icatlar gibi, gelişimine de katkıda bulunan birkaç kişi vardı. WiFi’nin icadı aşamalıydı ve işlevi ilk olarak 1970’lerde tasarlandı. WiFi internet teknolojisindeki gelişmeler bugün de devam ediyor.

WiFi teriminin, belirli standartlara uyduklarını tespit etmek için Wi-Fi cihazlarının test edilmesinde yer alan bir kuruluş olan Wireless Fidelity Alliance’ın (daha sonra Wi-Fi Alliance olarak bilinir) kısaltması olduğu düşünülmektedir.

Dr. O’Sullivan, kablosuz LAN’ın güvenilir ve hızlı hale gelmesine neden olan bir teknolojinin geliştirilmesiyle tanınır. Teknoloji, WiFi’nin icadında etkili oldu. Avustralya doğumlu olan mühendis üniversite eğitimini Sydney Üniversitesi’nde almıştır. O’Sullivan, 1977’de Hollanda’nın Dwingeloo Radyo Gözlemevi’nde çalışırken devrim niteliğindeki buluşunu yaptı.

Dr. O’Sullivan, WiFi teknolojisinin geliştirilmesindeki girdilerine saygı duyuyor ve çalışmaları için çeşitli övgüler aldı. Mühendisin en prestijli ödüllerinden biri, 2009 yılında aldığı Başbakan Bilim Ödülü’ydü. 2012 yılında Dr. O’Sullivan, Avustralya Teknoloji Bilimleri ve Mühendisliği Akademisi’nde öğretim üyesi oldu. Aynı yıl, Avrupa Patent Ofisi mühendise Avrupa Mucit Ödülü’nü verdi. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) 2017 yılında WiFi teknolojisinin geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Dr. O’Sullivan’ı Masaru Ibuka Tüketici Elektronik Ödülü ile ödüllendirdi.

Wi-Fi Alliance

WiFi Alliance Austin, Teksas merkezli, WiFi teknolojisi ve WiFi aygıtlarının sertifikasyonu ile ilgilenen bir kuruluştur. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, belirlenen IEEE standartlarına uyan tüm WiFi ürünlerinde görüntülenmesi gereken tanınmış WiFi ticari markasına sahiptir. Kuruluş, 1999 yılında, en iyi teknoloji şirketlerinin Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından belirlenen standartlara bağlı ekipmanı belirlemek için teknolojik ekipmanların test edilmesinde bir boşluk bulduktan sonra Kablosuz Ethernet Uyumluluk Alliance kısaltması olan WECA olarak kuruldu. WECA’nın oluşumunun arkasındaki şirketlerden bazıları Aironet, Nokia ve Intersil’dir. 2002 yılında kuruluşun adı WiFi Alliance olarak değiştirildi.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER