1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows 10 Fare Takılması Nasıl Düzeltilir ?

Windows 10 Fare Takılması Nasıl Düzeltilir ?

Windows 10’daki fare gecikmesi son derece can sıkıcı olabilir. Belgeler oluşturmaya veya oyun oynamaya çalışırken üretkenliğinizi yavaşlatabilir veya hatalara yol açabilir. Bu yazımız da sizler için Windows 10 Fare donması, takılması ve hassasiyet sorunlarının çözümlerini araştırıyoruz.

Windows 10 Fare Takılması Sorunu Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Oyun oynamak  oyun öğeleri, fare hareketlerinize sorunsuz yanıt vermeyi durdurur.
Bir Word belgesini aşağı kaydırmak son derece zorlaşır.
Bir PowerPoint sunumu yaparken, fareyi hareket ettirirken bile fare işaretçiniz donabilir.
Bilgisayar tıklamalarınıza yanıt vermediği için bir uygulama düğmesine veya bir web sayfası bağlantısına iki veya üç kez tıklamanız gerekir.

Genel olarak, bilgisayarınızda çalışan birçok şey olduğunda bilgisayar gecikmesi meydana gelebilir. Bu nedenle, farenizi test etmeden veya aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını denemeden önce, diğer tüm uygulamaları kapattığınızdan emin olun.


Windows 10 Fare Takılması Neden Olur ?

Fare takılması, kullanıcıların karşılaştığı en yaygın Windows 10 sorunlarından biridir. Bunun nedeni, birçok şeyin soruna katkıda bulunabilmesidir. Yeni bir sürücü güncellemesinden, yanlış yapılandırılmış fare ayarlarından veya kötü bir kablosuz fare pilinden bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu sorunu çözmenin en hızlı yolu, donanımla (fare) başlamaktır. Ardından, farenizin düzgün çalışması için birlikte çalışan bileşenlerin ve uygulamaların her birinde ki sorunları incelemek gerekir.

Windows 10 Fare Takılması Nasıl Düzeltilir ?

Bu sorun, hem 32 bit hem de 64 bit sürümler dahil olmak üzere tüm Windows 10 sürümleri için geçerlidir.

1- Önce farenizin sorununu giderin; Kablosuz bir fareyse, pilleri yenileriyle değiştirin. Kablolu bir fareyse, onu bilgisayarınızdan çıkarın ve tekrar takın. Farklı bir fare takın (çalıştığını bildiğiniz bir fare) ve çalışmazsa, bilgisayarınızda farklı bir bağlantı noktası deneyin.

NOT: Bazen, sadece farenizi çıkarıp tekrar takmanız, sürücüyü yeniden başlatır ve farenin tekrar düzgün çalışmasını sağlar.

2- Kablosuz farenizi temizleyin; Fare gecikmesi aralıklıysa veya sıçramalar halinde gerçekleşiyor gibi görünüyorsa, bu farenizin altındaki IR sensörünü kaplayan kir olduğunu gösterebilir. Fare kaydırma işlemi gecikiyorsa, bu, kaydırma tekerleğinin içinde kir olduğunu gösterebilir. Farenizi temizlemek, alışılmadık fare kaydırma davranışları söz konusu olduğunda ilk sorun giderme ipuçlarından biridir .

3- Aynı fareyi başka bir bilgisayarda test edin; Başka bir bilgisayarınız yoksa  iPad, PS4 veya Xbox ile kullanmayı deneyebilirsiniz. Fare başka bir cihazda düzgün çalışıyorsa, ancak Windows 10 bilgisayarınızda fare gecikmesi görüyorsanız, sorunun fareyle değil bilgisayarınızda olduğunu anlarsınız.

4- Fareyi başka bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin; Tercihen, bilgisayarınızda bir USB 3.0 bağlantı noktasına takılmışsanız, bir USB 2.0 bağlantı noktasına geçmeyi deneyin . Takılı olduğunuz bağlantı noktasının çalışmadığını fark ettiyseniz, bu USB bağlantı noktasının kendisinde sorun gidermeniz gerekir.

5- En Güncel fare sürücüsünü yükleyin; Bunu yapmanın 2 yolu var. Aygıt Yöneticisi’ni açın, farenizi bulun ve Microsoft’un en son sürücü sürümünü internette aramasına izin verin .

6- Fare hızınızı ve hassasiyet ayarlarınızı kontrol edin; Bazen yeni bir Windows Güncellemesinin fare ayarlarınızı varsayılana sıfırlaması mümkündür. Özelleştirilmiş ayarlarınıza alışkınsanız, varsayılan ayarlar fare gecikmesi gibi görünebilir. Düzensiz fare işaretçisi hareketlerine neden olabilecek diğer iki şey arasında dokunmatik yüzey gecikmesi ve fare hızlandırma bulunur.

7- Yüksek tanımlı ses cihazlarının neden olduğu fare gecikme sorunları yaşayabilirsiniz. Ses kartının markasından bağımsız olarak, Aygıt Yöneticisi’nde Yüksek Tanımlı Ses Aygıtını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz . Bu değişikliğin fare sorunlarınızı çözdüğünü doğrulamadan önce bilgisayarınızı yeniden başlattığınızdan emin olun .

8- Hızlı Başlatma’yı devre dışı bırakmayı deneyin; Birçok kişi, Windows 10 başlatma süresini denemek ve iyileştirmek için bu Windows 10 özelliğini kullanır. Bununla birlikte, düzensiz fare davranışlarına neden olduğu da bilinmektedir, bu nedenle devre dışı bırakmak iyi bir sorun giderme adımıdır.

9- Fare davranışını etkileyebilecek son bir şey, Windows Güç Tasarrufu Modu’dur; Windows, bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve fişi takılı değilse, güç tasarrufu için USB bağlantı noktasını kapatmayı deneyebilir . Bunun fare gecikmesi sorununu çözüp çözmediğini görmek için Güç Tasarrufu modunu devre dışı bırakın .

İlginizi Çekebilir; Windows 10’da Güncellemeler Nasıl Duraklatılır ?

Yorum Yap

Yorum Yap