Microsoft, Windows 10'u yıllardır görev bilinciyle güncelliyor, özellikler ekliyor ve arayüzde ince ayar yapıyor. Ufukta ise temiz ve son derece yeni bir kırılma var: 2021'in sonlarında piyasaya sürülecek yepyeni bir işletim sistemi olan Windows 11.

Windows 10 Bilgisayarlar Windows 11'e Yükseltilebilir mi?

Bazı Windows 10 bilgisayarlar, 2021'in sonunda geldiğinde Windows 11'e yükseltme yapmaya uygun olabilecek. Bilgisayarınızda Windows 11 çalıştırılabiliyorsa, yükseltme ücretsiz olacaktır. Her şey PC'nizin donanımına bağlıdır. Windows 11'in sistem gereksinimleri , Windows 10'lardan daha katıdır. Örneğin, Windows 11 yalnızca 64 bit bilgisayarlarda çalışır. Ek olarak, PC'nizin Güvenli Önyükleme özelliğine sahip bir TPM 2.0 yongasına ve UEFI ürün yazılımına ihtiyacı olacaktır. Windows 7 dönemindeki bilgisayarlar kesinlikle uygun olmayacaktır.

Windows 10 Kullanmaya Devam Edebilir miyim ?

Windows 11, Windows 10 için büyük bir güncelleme gibi gelebilir, ancak tamamen yeni bir işletim sistemidir. Mevcut bilgisayarınız Windows 11'i desteklemiyorsa veya yalnızca Windows 10'u tercih ediyor ve mevcut işletim sisteminize bağlı kalmak istiyorsanız, Windows 10'u çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Microsoft, Windows 10'un 14 Ekim 2025'e kadar güvenlik güncellemeleriyle destekleneceğini söylüyor . O zamana kadar güvenlik endişesi olmadan Windows 10'u kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca, yazılım ve donanım geliştiricilerinin bu tarihe kadar ve belki de o tarihten sonra bile Windows 10'u desteklemeye devam etmelerini bekliyoruz. Ancak bazı yeni donanım bileşenleri, örneğin yeni CPU'lar, büyük olasılıkla yalnızca Windows 11 ile çalışacaktır.

Windows 11 Aynı Yazılımı Çalıştırabilir mi?

Microsoft, güvenlik için geleneksel Windows masaüstü uygulamalarını değiştirebilecek bir tür kapsayıcı sistemi uygulamak hakkında çok konuşuyor olsa da, şu an için böyle bir şeyin olduğuna dair bir işaret yok. Windows 11, Windows 10'un çalıştırabileceği uygulamaları çalıştırabilir. Daha da iyisi: Yeni Microsoft Mağazası, geleneksel Win32 masaüstü uygulamalarına ve diğer yazılımlara izin vererek klasik Windows yazılımlarının yeni Windows sürümünde daha da iyi çalışmasını sağlayacak. Microsoft, bu sefer Windows 8'deki “Metro” veya Windows 10'daki “UWP” gibi tamamen yeni bir uygulama platformu oluşturmuyor. Bunun da ötesinde, Windows 11 Android uygulamalarını çalıştırabilir.

Windows 11'deki Yenilikler Nelerdir ?

Windows 11, birden çok pencereyle çoklu görev yapmanıza ve hatta birden çok monitörle çalışmanıza yardımcı olacak gerçekten son derece kullanışlı bazı yeni özellikler içerir. Başlat menüsü basitleştirildi ve canlı döşemeler kaldırıldı. Güncellemeler daha iyi hale geliyor. Güncellemeler %40 daha küçük olacak ve Windows bunları arka planda yükleyecektir. Ayrıca, Windows 10'da olduğu gibi yılda 2 büyük güncelleme değil, Windows 11 için yılda yalnızca 1 büyük güncelleme olacak. Bilgisayar oyunları için de bazı iyileştirmeler var. Otomatik HDR ve DirectStorage, Xbox Series X'ten PC'ye geçerek birçok eski oyunda grafikleri iyileştirir ve güçlü PC'lerde daha yeni oyunlarda yükleme sürelerini optimize eder.

Microsoft, Windows 11'den Neleri Kaldırdı?

Windows 11 Windows 11'den çeşitli özellikler kaldırılıyor. İşte en önemlilerinden bazıları: Görev çubuğu değişiyor ve çeşitli seçenekler kaldırılıyor. Örneğin, görev çubuğunuzu artık ekranınızın başka bir kenarına taşıyamazsınız; her zaman altta hizalanmalıdır. Artık görev çubuğunda pencere etiketlerini de etkinleştiremezsiniz . Başlat menüsü önemli ölçüde basitleştirilmiştir. Canlı kutucuklar gitti ve bunların yerini Widget'lar panelindeki widget'lar aldı. Başlat menüsünde sabitlenmiş grupları veya uygulama klasörlerini adlandıramazsınız. Cortana artık varsayılan olarak görev çubuğuna sabitlenmemiştir ve Cortana artık bilgisayar kurulum işlemi sırasında sizinle konuşmayacaktır.