1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 11 nasıl kurulur? sorusu yeni yazılımın kurulum dosyasının sızmasıyla birlikte deneme yapmak isteyenler için çok merak edilenler arasına girdi. Yeni yazılımla birlikte bilgisayar ile tablet bir araya gelecek ve yepyeni bir ara yüzle sistem daha hızlı bağlantılara sahne olacak. Böyle bir uygulamayı deneyimlemek isteyen kullanıcılar sızan dosya ile birlikte yazılımı sanal makinelere indirmeye başladı. Sanal makine uygulamalarından biri olan Virtualbox sayesinde Windows 11 sistemini ilk kullananlardan biri olabilirsiniz. Yalnız deneyimlemek için sistem gereksinmelerinin yeterli olması gerekir. 4 çekirdek ve 8 Gb Ram olan bir bilgisayar kullanmanız en iyisidir. Yaratılacak sanal makineniz üzerinden kurulum yapılacağı için sisteminiz için herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır.

windows 11 nasıl kurulur?

Sanal Makine Kurulumu

Windows 11 nasıl kurulur? kısmına geçmeden sanal makinenin kurulumunu ve indirilen dosyanın eklenmesini anlatmak gerekir.

Adım 1: Virtualbox yazılımını yükleyerek kurun. Windows 11 ISO dosyasını web üzerinden indirerek hazırda bekletin.

Adım 2: Programı çalıştırdığınız zaman önünüze boş bir ekran gelecek ve üst kısmında ‘Yeni’ yazacak. Bu buton kullanılarak bir sanal makine oluşturulacak. Butona tıklayın.

Adım 3: Yeni makineye herhangi bir isim verin ve Windows 10(64bit) kısmını seçin. Bu işletim sistemini daha sonra değiştireceksiniz.

Adım 4: Ram seçiciden seçiminizi yapın. En az 2048 (2Gb) olmak üzere seçmeye çalışın.

Adım 5: Sabit disk oluşturun ve dosya türü olarak VDI kısmını seçin. Sabit disk oluşturma ve dosya türü otomatik olarak belirlenmektedir. Depolamada 20 Gb son derece yeterlidir.

Adım 6: Fiziki diskte depolama kısmında ‘Değişken’ kısmını işaretleyin ve oluştura tıklayın. Bu seçenekte otomatik olarak geliyor ama siz yine de kontrol etmeyi unutmayın.

windows 11 nasil kurulur 1

Sistem Kurulumu

Son adımla birlikte artık sanal makine kullanıma hazır bir halde talimatlarınızı bekliyor. Şimdi Windows 11 nasıl kurulur? kısmına hızla geçebiliriz.

Adım 1: Kurduğunuz makineyi seçerek ayarlar kısmından depolamaya giderek makinenizin olduğu vdi dosyasını seçin, SSD (Katı Hal Sürücüsü) kutucuğunu işaretleyin.

Adım 2: Denetleyiciden SATA’yı seçin ve ‘optik sürücü ekler’ ikonuna tıklayın.

Adım 9: Açılan pencerede ekle ikonuna tıklayarak Windows 11 ISO dosyanızı ekleyin. Artık kurulum için her şey hazır.

Adım 10: Sanal makinenizi seçtikten sonra başlat tuşuna basarsanız Windows 11 kurulum ekranı gelir. ‘Next’ ikonlarına tıklayarak kısa sürede kurulumu tamamlayabilirsiniz. Yeni sistemi böylece deneyimleyebilirsiniz.

windows 11 nasil kurulur 2

Hata Ekranı Almak

Windows 11 nasıl kurulur? diye sorarak tüm adımları takip ettikten sonra ‘WHvSetupPartition failed: ERROR_SUCCESS (Last=0xc000000d/87)’ hatası alırsanız şu adımları izleyin;

Adım 1: Win ve R tuşuna aynı anda basarak veya başlat menüsüne ‘Çalıştır’ yazarak çalıştır menüsünü açın.

Adım 2: appwiz.cpl komutunu girerek çalıştırın.

Adım 3: Önünüze çıkan seçimlerde ‘Windows özelliklerini aç veya kapat’ bölümünü seçin.

Adım 4: Sanal Makine Platformu ve Windows Hiper Yöneticisi Platformu bölümlerindeki tik işaretlerini kaldırın.

Adım 5: tamam tuşuna basarak sistemi yeniden başlatın ve kurulum işlemini yeniden deneyin.

Yorum Yap

Yorum Yap