Hiç bir makaleyi çok uzun olduğu için, sıkıldığınız veya gerçekten okumak istediğiniz bölümü bulamadığınız için okumayı bıraktınız mı? İşte bu yazımız da sizler için hem manuel yapabileceğiniz hem de eklenti ile yapabileceğiniz Wordpress içindekiler tablosunu nasıl oluşturabileceğinizi anlatıyoruz... WordPress İçindekiler, bir sayfada veya gönderide farklı bölümlere yönlendiren atlama bağlantılarının bir listesidir. Okuyucu deneyimini geliştirmek için bir makalenin kritik bölümlerini vurguladıklarından, özellikle uzun gönderiler için kullanışlıdırlar. Bir okuyucu, sorusuyla en alakalı bölüme atlayabilir veya tüm makaleyi yazarın sayfada ortaya koyduğu şekilde değil, tam istedikleri sırayla okuyabilirler. İçindekiler, arama motoru botlarının yanı sıra insanlara da yardımcı olabilir. Botlar, bir makalenin önemli bölüm adlarını açıkça etiketleyerek makalenin ne hakkında olduğunu anlayabilir ve arama sonuçlarında zengin snippet'ler görüntüleyebilir. Web sitenize WordPress içindekiler tablosu eklemenin faydalarını tartıştığımıza göre, şimdi bunu nasıl yapabileceğinize bakalım. İlk olarak, WordPress içindekiler tablosunu eklentiler ile otomatik olarak nasıl yapabileceğinize bakacağız.

En İyi "WordPress İçindekiler" Eklentileri;

Aşağıda sizler için hazıladığımız bütçeniz ne olursa olsun, WordPress sitenize içindekiler tablosu eklemek için kullanabileceğiniz bir dizi ücretsiz ve premium eklenti bulunmaktadır.

1. Fixed TOC

Fixed TOC Eklentisi Fixed TOC, blogunuza bir wordpress içindekiler tablosu eklemeyi kolaylaştıracak güçlü ve temiz bir şekilde kodlanmış WordPress eklentisidir. Bu premium eklenti, bir gönderi boyunca başlıkları otomatik olarak tarayabilir ve siz sayfayı aşağı kaydırdıkça sabit kalan içindekiler tablosunu oluşturabilir. Fixed TOC, 50'den fazla animasyonlu efekt, her sayfa için meta kutu, çeşitli özelleştirme seçenekleri ve daha fazlasıyla birlikte gelir. Bu eklenti, WordPress'in en yeni tarayıcıları ve sürümüyle uyumlu olmasının yanı sıra, çeviriye hazırdır, böylece içindekiler tablonuzu istediğiniz herhangi bir dilde yerelleştirebilirsiniz. Bu eklentiyi kullanarak okuyucularınızın istedikleri içeriği hızlı ve kolay bir şekilde bulacağından emin olabilirsiniz. Artıları
 • Öğeleri içindekiler tablosuna yerleştirebilir, böylece daha büyük bölümler içindeki alt bölümlere bağlantı verebilirsiniz.
 • Sayfadaki başlıklara göre otomatik olarak içindekiler tablosu oluşturur.
Eksileri
 • WordPress'in yerel blok düzenleyicisi Gutenberg ile kullanmak zor olabilir çünkü bunun için optimize edilmemiştir.
Fiyatlandırma : 20$ tek seferlik ücret

2. Heroic Table of Contents

Kahramanca İçindekiler Heroic Table of Contents, WordPress web sitenize otomatik olarak oluşturulmuş bir içindekiler tablosunu ücretsiz olarak eklemenin kolay bir yoludur. Bu eklenti makalelerinizi tarar ve makalenizin başlıklarını (h1, h2, h3, vb.) listeleyen bir içindekiler tablosu oluşturur. İstemediğiniz başlık sınıflarını kolayca gizleyebilirsiniz. Artıları
 • Sayfadaki başlıklara göre otomatik olarak bir içindekiler tablosu oluşturur.
 • Başlıkları daha kısa ve taranması daha kolay olacak şekilde yeniden etiketleyebilirsiniz.
 • Numaralı, madde işaretli veya düz liste arasında seçim yapmanızı sağlar.
 • WordPress'in yerel blok düzenleyicisinde kolay kullanım için Gutenberg için optimize edilmiştir.
Eksileri
 • Renk, yazı tipi ve kenarlık stilleri açısından kapsamlı özelleştirme seçeneklerine erişiminiz olmayacak.
Fiyatlandırma : Ücretsiz

3. Easy Table of Contents

Kolay İçindekiler Easy Table of Contents, bütçesi kısıtlı yeni blogcular ve site sahipleri için mükemmeldir. Bu ücretsiz eklenti, başlıklardan içeriği ayrıştırarak gönderileriniz, sayfalarınız ve özel gönderi türleriniz için otomatik olarak bir içindekiler tablosu oluşturur. Makalelerinizde içindekiler tablosunu nereye ve ne zaman ekleyeceğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca, içindekiler tablosunu yapılandırmak ve nasıl görüntüleneceğini denetlemek için, sorunsuz denetim ve çoklu karşı madde işareti biçimleri de dahil olmak üzere çeşitli seçeneklere sahip olursunuz. Belirli gönderilerden içindekileri gizlemeyi bile seçebilirsiniz. Artıları
 • Sayfadaki başlıklara göre otomatik olarak bir içindekiler tablosu oluşturur.
 • Listeyi gözden geçirmenin daha kolay olması için başlıkları iç içe yerleştirmenize olanak tanır.
 • WordPress'in yerel blok düzenleyicisi Gutenberg ile uyumludur.
 • Arka uçta kapsamlı renk, genişlik ve yazı tipi boyutu özelleştirme seçenekleri mevcuttur.
Eksileri
 • Bazı kullanıcılar, eklentinin sitenizi yavaşlatabilecek fazladan kodla şişirildiğini bildirdi.
Fiyatlandırma: Ücretsiz

4. LuckyWP Table of Contents

LuckyWP İçindekiler LuckyWP Table of Contents, Gutenberg bloğu, kenar çubuğu widget'ı veya manuel ekleme (kısa kodlu) içeren bir içindekiler tablosu oluşturmanıza yardımcı olan başka bir ücretsiz WordPress İçindekiler eklentisidir. Bu zengin özellikli eklenti, her sayfaya otomatik olarak bir içindekiler tablosu eklemenize ve yazı tipi ağırlığına göre özelleştirmenize, kolayca bir renk teması seçmenize ve öğe etiketlerini özelleştirmenize olanak tanır. Ayrıca, içindekiler tablosunun sağ üst köşesinde bir "gizle/göster" düğmesi içerir. Artıları
 • Son derece özelleştirilebilir: Tabel öğelerinin renklerini, genişliğini, kayan noktalarını, yazı tipi ağırlığını ve yazı tipi boyutunu değiştirebilirsiniz.
 • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için bir "göster/gizle" düğmesi içerir .
 • WordPress'in yerel blok düzenleyicisi Gutenberg ile uyumludur.
 • Daha kolay tarama için her bölümün etiketlerini özelleştirebilirsiniz.
Eksileri
 • Yalnızca birkaç sayfa oluşturucuyla uyumludur: Gutenberg, Elementor, Beaver Builder ve WPBakery.
Fiyatlandırma: Ücretsiz

5. Ultimate Blocks

Nihai Bloklar Ultimate Blocks, 15'ten fazla bloğa sahip güçlü bir Gutenberg eklentisidir. Bu bloklardan biri, WordPress gönderilerinize veya sayfalarınıza anında bir içindekiler tablosu eklemenizi sağlar. Bu blok ile yapılandırılacak ek ayar yoktur. "İçindekiler" bloğunu eklemeniz yeterlidir, başlıklarınızdan otomatik olarak bir tablo oluşturacaktır. Hangi başlıkların listelenmesine izin vermek istediğinizi seçebilir ve kullanıcılara tablonun görünürlüğünü değiştirme seçeneği verebilirsiniz. Artıları
 • Sayfadaki başlıklara göre otomatik olarak bir tablo oluşturur.
 • Kullanıcılar, göstermeyi veya gizlemeyi seçebilir.
 • Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için liste öğelerini iki ve üç sütuna ayırabilirsiniz.
Eksileri
 • Yalnızca Gutenberg ile uyumludur - üçüncü taraf sayfa oluşturucularla değil.
 • Sınırlı özelleştirme seçenekleri sunar; içindekiler tablosunun renklerini, yazı tipini ve genişliğini değiştiremezsiniz.
Fiyatlandırma: Ücretsiz

6. Thrive Architect Table of Contents

Thrive Architect İçindekiler Thrive Architect, otomatik olarak içindekiler tablosu oluşturma yeteneği de dahil olmak üzere WordPress sitenizin işlevselliğini genişletmenize olanak tanıyan zengin özelliklere sahip bir sayfa oluşturucudur. Artıları
 • Sayfadaki başlıklara göre otomatik olarak bir tablo oluşturur.
 • Tabloda görüntülemek istediğiniz başlık türlerini seçebilirsiniz.
 • Liste öğelerinizi iki ve üç sütuna ayırabilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için öğeleri yeniden adlandırabilirsiniz.
 • Yapışkan kaydırma seçeneği, kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırırken içindekiler tablosunun kullanıcıları takip etmesini sağlar.
 • Tablo yapışkansa, mevcut bölümü vurgulayabilir veya kullanıcının daha önce ziyaret ettiği tüm bölümleri vurgulayabilirsiniz.
 • Gelişmiş özelleştirme seçenekleri, tablonun ve öğelerinin üzerine gelme rengini, aralığını, arka plan stillerini ve kenarlık renklerini değiştirmenize olanak tanır.
Eksileri
 • Bağımsız bir eklenti olarak mevcut değildir. Erişim için Thrive Suite'e abone olmanız gerekir.
Fiyatlandırma : 19 $/ay (Thrive Suite'in tamamı için)

İçindekiler Tablosu ile Okuyucu Deneyimini İyileştirin;

Adım adım kılavuzu izleyerek veya yukarıdaki eklentilerden herhangi birini kullanarak WordPress gönderilerinize ve sayfalarınıza bir içindekiler tablosu ekleyebilirsiniz. Bir içerik tablosu SEO'nuzu geliştirir ve okuyucularınızın içeriğinizde gezinmesini kolaylaştırarak tam olarak istediklerini okumalarını sağlar.