Yarı Otomatik Araba Nasıl Kullanılır? Vites Değiştirme ve Park Etme nasıl yapılır Tüm model araçlarda Yarı Otomatik Araba Nasıl Kullanılır?

Yarı otomatik arabalar, hem yeni hem de deneyimli sürücüler için vites değiştirmeyi öğrenmenin harika bir yoludur. Düz şanzımanlı arabaların aksine, yarı otomatiklerde debriyaj pedalı yoktur, bu da kullanımlarını kolaylaştırır. Sürmek için yapmanız gereken tek şey, aracın modunu veya vitesini değiştirme zamanı geldiğinde kolu çekmek. Bu, arabanın motorunun sesini dinleyerek yapılır. Biraz pratik yaparak, herkes yarı otomatik bir arabayı nasıl kullanacağını öğrenebilir.

yari-otomatik-araba-kullanimi-nasil

Arabayı Çalıştırma Yöntemi


Motoru çalıştırmak için anahtarı kontakta çevirin. Yarı otomatik arabaların çalıştırılması için genellikle herhangi bir özel işlem gerekmez. El freni zaten devrede olmalıdır ve vitese takarken aracın ileri gitmemesini sağlamak için fren pedalını basılı tutmalısınız.
Çoğu yarı otomatik arabada, vites "P" konumuna ayarlandığında park freni devreye girer.


Yanınızdaki vites kolunu bulun. Arabanın ortasındaki vitesi bulmak için aşağıya bakın. Birkaç harf ve sembolle etiketlenmiş bir çubuk göreceksiniz. Vites değiştirmek için kullandığınız şey budur. Arabanın hangi modda olduğunu size hatırlatmak için gösterge panelinde semboller de yanacaktır. 
Bazı arabalarda vites değiştirmek için kullanılan direksiyon simidi kanatçıkları bulunur. Sağda bir + raket ve solda bir - raket arayın.


Geriye gitmeniz gerekirse vitesi geri alın. Vites kolunun üzerindeki veya yanındaki “R” geri vites anlamına gelir. Freni basılı tutun ve kolu R'ye doğru çekin. Freni bırakın, araç geri gitmeye başlayacaktır. 

Vitesleri devreye sokmak için arabayı sürüş konumuna getirin. Vites kolunu sürüş anlamına gelen “D” harfine kadar çekin. Freni bıraktığınız anda araba ileri gitmeye başlayacaktır. 1. viteste yola çıkacaksınız.
Vites değiştirirken, kolu nötr anlamına gelen “N”yi geçecek şekilde hareket ettirirsiniz. Bu bir vites değildir ve motoru gaz pedalından ayırdığı için nadiren kullanılır.

Vites kolunu manuel şanzımana getirin. Araca bağlı olarak, ayrıca bir "M" veya kolu + ve - işareti arasında kaydırmak için bir nokta göreceksiniz. Vitesleri manuel olarak bu şekilde kontrol edersiniz. Kolu aşağı ve yukarı hareket ettirin, ancak henüz vites değiştirmeyin.


Vites değiştirmeden önce ileri doğru sürmeye başlayın. Freni bırakın, arabanın ileri gitmesine ve hız kazanmasına izin verin. Motoru ve siz onu sürerken arabanın nasıl hissettiğini dinleyin. Sürüşe başladığınızda, araba 1. viteste olacak, ancak hızlandıkça vites değiştirmeniz gerekecek

Vites Değiştirme ve Park Etme

Vitesi artırmak için vitesi yukarı itin. Bir vites yukarı çıkmak için vites kolunu + işaretine doğru hareket ettirin. Motor çok çalışıyormuş gibi ses çıkardığında ve tiz bir devir sesi çıkardığında bunu yapmalısınız. Arabayı ne kadar çok kullanırsanız, bu sesi tanımanız o kadar kolay olacaktır. 
Bazı arabalarda direksiyon simidinin sağ tarafında vitesi artırmak için geri çekebileceğiniz bir + pedalı da olabilir.
Vites değiştirmek için pratik bir kural, her 15 mph'de (24 km/s) bir vites değiştirmektir. Örneğin, 24 ila 48 km/s (15 ila 30 mph) arasında giderken 2. vitese geçin.
Arabanızda bir takometre varsa, 3.000 RPM'ye ulaştığında vites değiştirin.

Biliyor musun? Otomatik bir araçta vites değiştirdiğinizde otomatik olarak gerçekleşir ve düz bir araçta vites değiştirmek için debriyaj kullanmanız gerekir. Yarı otomatikte vitesleri manuel olarak değiştirebilirsiniz, ancak debriyaj kullanmazsınız. Bazı lüks araçlarda otomatik ve yarı otomatik arasında geçiş bile yapabilirsiniz.

Av Yasağı Ne Zaman Bitecek 2023 Av Yasağı Ne Zaman Bitecek 2023

Vites küçültmeden önce gaz pedalını bırakın. Yavaşladığınızda ve vitesi düşürmeniz gerektiğinde, gaz pedalını rahat bırakın. Bu, arabanızı uygun hıza çıkararak alt vitese güvenli ve sorunsuz bir geçiş sağlar. 
Vites değiştirirken gazı bırakmanıza gerek yok.

Vitesi düşürmek için vites kolunu geri çekin. Vites kolunu her zaman size dönük olan - işaretine doğru hareket ettirin. Bu, siz hızı düşürdükçe kademeli olarak yapılır ve bundan kaçınabiliyorsanız asla hemen fren yapmamalısınız. Motorun yavaşladığını duyacak ve titremeye başlayacaksınız. 
Hız ve RPM göstergelerini izlemeyi unutmayın. Örneğin, 15 mph (24 km/s) veya 1.000 RPM'ye düştüğünüzde 1. vitese geri dönün.
Arabanızın direksiyonunda vites kulakçıkları varsa sol tarafta - çarkına bakın. Vites küçültmek için kendinize doğru çekin.

Boşa almadan önce aracı durdurun. Aracı yavaşlatmak için frene basın ve 1. vitese ulaşana kadar vites küçültün. Araç tamamen durduğunda, vitesi boşa almak güvenlidir. Vites kolunu "N" konumuna getirin.
Arabanızda tekerlek kanatçıkları varsa, aracı boşa almak için hem + hem de - kanatçıklarını geri çekin.

Aracı durdurmadan önce el frenini çekin. Vites kolunu kavrayın ve P harfinin yanına getirin. Bu, freni çalıştırır. Kontaktaki anahtarı çevirerek motoru kapatın. Artık arabadan çıkmak güvenli.