Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir, Nerelidir ?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir, Nerelidir ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ardından herkes yeni Maliye Bakanı‘nın kim olacağı konusunda büyük bir heyecan yaşıyordu. Beklenen açıklama geldi ve ülkemizin yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu. Peki yeni Bakan Lütfi Elvan kimdir, Lütfi Elvan eğitim durumu nedir ve nerelidir. Lütfi Elvan hakkında merak ettiğiniz bütün soruları sizler için hazırladık.

Berat Albayrak’ın istifasının dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından yerine geçecek isim de belli oldu. AKP Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 1962 senesinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde dünyaya gelen Lütfi Elvan, mühendis, ekonomist ve siyasetçi kimliği ile tanınıyor. 8 Kasım 2020’de istifa eden Berat Albayrak’ın yerine 10 Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

Lütfi Elvan

Yeni Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir, Nerelidir ?

YENİ HAZİNE VE MALİYE BAKANI LÜTFİ ELVAN KİMDİR, NERELİDİR ?

1962 senesinde Karaman Ermenek ilçesinde A. Nuri ve Samiye çiftinin 3. çocuğu olarak dünyaya gelen Lütfi Elvan, İlk, orta ve lise öğrenimini Konya’da tamamladı. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun oldu. Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerini yapmıştır.

Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 64. Hükûmette Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükûmette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı.

Hali hazırda AKP Mersin Milletvekili olan Lütfi Elvan, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yapıyordu.

Yüksek düzeyde İngilizce bilen Elvan, Zeliha Elvan ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER