Yeni Şafak YouTube Kanalı neden kapatıldı? Yeni Şafak YouTube kanalı açılmıyor? Yeni Şafak YouTube kanalı yeniden açılacak mı?

Yeni Şafak YouTube Kanalı Neden Kapatıldı?

Youtube, Yeni Şafak’ın LGBT ile ilgili videosunda bulunan “nefret söylemi” gerekçesiyle yayından kaldırırken, Yeni Şafak'ın kanalı da 7 gün boyunca kapatılmasına kara verdi.

Yeni Şafak YouTube Kanalı Yeniden Açılacak Mı?

Sosyal medya platformlarından biri olan Youtube, iktidara yakınlığıyla tanınan Yeni Şafak’ın kanalının 7 gün boyunca kapanmasına karar verdi.

Bu kararın alınma sebebi olarak LGBT dosyası gösterildi. Youtube, söz konusu videoyu da kanaldan kaldırdı.

YENİ ŞAFAK KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Yeni Şafak Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ise, hazırladıkları dosyanın “bilimsel bir yanı” olduğunu savunarak alınan kararı “dijital faşizm” olarak niteledi.

Ersin Çelik, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“YouTube bir medya kurumuna açıkça sansür uyguladı. Bu karar, haberde yer alan bilim adamlarının görüşlerini de yok saymaktır. Tek taraflı bir yargılamaya giden YouTube, yine tek taraflı olarak kararını cezayı uygulayarak bildirdi.

Biz gazetecilerin fikir ve ifade özgürlüğünü, kanal abonelerimizin de haber alma özgürlüğünü kısıtladı. Kaldırılan içeriğimiz bilim dünyasında ve kamuoyunda faydalı bir tartışma çıkarmıştı. Bilimsel bir tarafı vardı bu dosyanın. Bu aslında dijital bir faşizmdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasalarının yok sayılmasıdır. Çünkü biz gazetecilik faaliyetlerimizi yasalar çerçevesinde yürütüyoruz.

Bu karara karşılık hukuki bir süreç başlatacağız. Çünkü bu şu demektir, YouTube istediği her içeriği kaldıracak, istediği kullanıcıyı engelleyecek ve istemediği hiçbir içeriği, videoyu da yayınlamayacak. Bunu ilan etmiş oluyor. Bundan sonra bizim için YouTube’da gazetecilik yapmak zor. Bunun farkındayız ama bunun hukuki mücadelesini vereceğiz. Kamuoyu mücadelesini de vereceğiz.” ifadelerine yer verdi.