Yılanlar Neden Deri Değiştirir..?

Yılanlar Neden Deri Değiştirir..?

Yılanlar hakkında neler biliyorsunuz..? Onlar neden deri değiştirirler ve ne sıklıkta deri değişikliği olur. Bu yazımız da merak edenler için yılanların deri değiştirme nedenlerini araştırdık.

Aslında genel olarak bakıldığında bütün canlılar deri değiştirir. Bunların içerisinde en başta memeliler olmak üzere insanlarda yer alıyor. Bütün hayvanlar deri dökme, deri değiştirme durumunu yaşarlar.

Çoğu sürüngende deri değişmesi periyodik bir şekilde gerçekleşirken yılanlarda bu durum daha farklıdır.
Çünkü derileri genellikle tek parça halinde çıkar. Bilim adamları bu sürece “ekdiz” adını verirler , ancak bazen dökülme ve deri değiştirme terimlerini de duyabilirsiniz.

Yılanlar Neden Deri Değiştirir..?

Bütün hayvanlar derilerini döker. Bazıları bunu daha görkemli bir şekilde yapar. İnsanlar her gün milyonlarca deri hücresini dökerken, yılanlar ve diğer hayvanlar, yılda 4 ila 12 kez gerçekleşen “ekdiz” adı verilen bir işlem olan tek bir parça halinde deri tabakası dökerler.

Neden? İki sebep. Birincisi, yılanın vücudu büyümeye devam ederken derisi büyümez. Daha geniş bir cilt katmanı oluşturulur ve eski katman atılır. İkinci olarak, derinin dökülmesi veya dökülmesi zararlı parazitleri yok eder.

Nasıl olduğu, neden olduğundan daha da ilginç. Tüy dökmeden hemen önce yılanın derisi mavimsi bir renk almaya başlar ve gözleri opaklaşarak görmeyi engeller. Birkaç gün içinde, yılan dış tabakayı yırtıp açmak için başını kaya gibi aşındırıcı bir şeye sürtecektir.

Daha sonra gözyaşı üzerinde çalışır, dar alanlarda sürünerek deriden dışarı kayar ve eski deriyi tıpkı bir çocuk çorabını soymuş gibi içten dışa bırakır. Süreç, beden, vücut durumu ve ortama bağlı olarak günler ila birkaç hafta sürebilir.

Bu süreçte yılanın rahatsız edilmemesi çok önemlidir. Yılanların göz kapakları  vardır ve bu ince deri katmanları düzgün bir şekilde dökülmezse körlüğe neden olabilir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER