ÖSYM tarafından uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), bu yıl üniversitelere girmek isteyen milyonlarca adayın gündemindeydi. YKS sonuçları açıklandıktan sonraki süreçte tercih dönemi başladı. İlk tercihlerinde herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar için ÖSYM tarafından ek tercih hakkı sunuldu. Böylece, "2022 YKS ek tercih ne zaman yapılabilir, YKS ek tercih son gün ne zaman?" sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Peki, ek tercihler ne zaman yapılacak, tercih sonuçları hangi gün açıklanacak?

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Milyonlarca aday bu yaz ÖSYM tarafından düzenlenen YKS 2022'de ter döktü. Öğrenciler, istedikleri üniversiteyi ve bölümü kazanmak için YKS'den iyi bir puan almaya çalıştı. İlk tercih dönemi sonuçlar gelir gelmez başladı ve sona erdi. Bu süreçte tercihlerinden herhangi birine yerleşemeyen adaylar için ise ÖSYM YKS ek tercih hakkını sundu.

ÖSYM, yerleştirme takviminde YKS ek tercih son gün olarak 13 Eylül 2022 Salı tarihini verdi. YKS’ye giren ve ek tercih yapmak isteyen adayların dikkatine; ek tercihlerinizi yapmak için bugün son gün!

2022 YKS Ek Yerleştirme Tercihleri; 7 Eylül 2022 ile 13 Eylül 2022 tarihleri arasında ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yapılacak. Ek yerleştirmeler için ücretler en geç 14 Eylül'e kadar yatırılmalı. Ek tercih ücreti 30 TL olarak açıklandı.

Heycanla beklenen Yks sınav sonuçları açıklandıktan sonra, tercihlerde istediklere bölümlere yerleşemeyenler için Ek tercih dönemi 13 Eylül'de başlayacak.

2022-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabiliyor.

Bu sene yerleştirmede boş kalan ve kayıt yaptırmayanlarla beraber üniversitelerde yaklaşık olarak 122 bin üzerinde ek yerleştirme kontenjanı bulunmakta.

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS ek yerleştirme elektronik kayıtları 25-28 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak. Ek kontenjanla yerleşen adaylar kayıtlarını 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında yaptıracak.

Buna göre; YKS ek tercih sonuçları 26 Eylül 2022 tarihinden önce ÖSYM tarafından açıklanacak. Ardından 28 Eylül’e kadar elektronik kayıtlar alınacak ve 30 Eylül’de ek yerleştirme işlemleri son bulacak.