YouTube reklam konusunda sınıfta kaldı. Şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor... Sosyal medya bunu konuşuyor... İşte sebebi!

YOUTUBE REKLAM UYGULAMASI İLE SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE

Sosyal medya bunu konuşuyor! Kullanıcılar bir video izleme pahasına yoğun bir şekilde reklamlara maruz kalıyor. YouTube şikayet konusu bu kez platformun yeni reklam uygulaması oldu. Bir kullanıcının şikayeti üzerine pek çok kişi YouTube ‘un bu stratejisini eleştirdi, ekran görüntüleri tek tek paylaşılarak eleştiriler gelmeye devam etti.

Yakın zamana kadar YouTube'da bir video izlemek için öncesinde bir veya birkaç reklamı art arda izliyorduk. Yeni reklam politikası ise kullanıcıları adeta çileden çıkardı. Kullanıcılardan gelen şikayetlere bakılırsa, YouTube reklam limiti artık yok gibi. Bide video başlamadan önce 2 yerine artık 5 reklam birden göstermek isteyen platform, bu özelliği yüzünden büyük tepki topladı.

YouTube bir videoyu oynatmadan önce 5 reklam gösterecek! İşte bu haber bir kullanıcının ekran görüntüsü alarak yaptığı ifşadan sonra hızla yayıldı. Sosyal medyada ve haber manşetlerinde gördüğümüz gibi YouTube şikayet sayfalarının zirvesine oturdu.

Video yayın platformu Premium abonesi olmayan kullanıcılara reklam gösteriyordu. Ücretsiz sürümü kullananlar zaten video izlemeden önce birkaç reklamı görmek zorundaydı. Bugün çıkan habere göre ise, YouTube reklam politikasını değiştirdi. Yeni reklam biçiminde ister bir şarkının klibi, ister dizi-film veya bir fragman olsun artık her videodan önce 5 reklam gösterilecek. Öte yandan şimdilik bu özellik herkese görünmüyor.

Gizmochina kaynağına göre YouTube, şimdilik bu özelliği sessizce test ediyor. Hatta bazı kullanıcılar Eylül ayında bu uygulamanın başladığını kanıtladı. 2 yerine 5 reklamlı YouTube uygulaması kimsenin hoşuna gitmezken eleştiriler çığ gibi büyüyor.

Kullanıcıların bu uygulamayı Twitter ve Reddit gibi sosyal medya platformlarında ifşa etmesi üzerine, haber kısa sürede yayıldı. Kullanıcılar, YouTube’da bir video izlemeye başlamadan önce 5 tane atlanamayan reklam izlemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Platformun yanıtı ise gecikmedi. 5 reklam isyanına karşılık YouTube, bunun "bumper reklamlar" adlı bir reklam biçimi türü olduğundan bahsetti. Bumper reklamlar ortalama 6 saniye sürüyor ve atlanamıyorlar.