Yumurta Haşlama Süreleri; Rafadan, Kayısı ve Katı Yumurta Süreleri

Yumurta Haşlama Süreleri; Rafadan, Kayısı ve Katı Yumurta Süreleri

Kahvaltının en önemli besin maddelerinden bir tanesi olan yumurtanın bir çok pişirme yöntemi bulunuyor. Yumurtanın pişirme dereceleri az, orta, rafadan gibi farklılık göstermektedir. Besin değeri açısından yüksek olan yumurta kaç dakikada haşlanır, Yumurta Pişirme süreleri nasıl ayarlanır…

İçerisinde barındırdığı bol protein oranı sebebi ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinleri arasında olan yumurta aynı zamanda sağlığımız açısından son derece önemli olan bir besin kaynağıdır. Sabahları kahvaltının olmazsa olmazı olan yumurtanın, kaynama süreleri,rafadan, katı pişmiş ve orta pişmiş olarak birçok farklı şekilde pişirimi yapılıyor.

Yumurta Haşlama Süreleri

İlgili İçerik; Yumurtaların Gezegendeki En Sağlıklı Gıda Olmasının 6 Nedeni


Yumurta Haşlama Süreleri;

Cıvık yumurta; Beyazları tam pişmemiş sarısı ise çok az pişmiş, akışkan kıvamda cıvık bir yumurtadır. Cıvık yumurta için 3-4 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Rafadan Kıvamda yumurta; beyazı pişmiş, sarısı akışkan kıvamdaki yumurtaya denir. Cezveye su koyun, içine yumurtayı koyup, kaynamaya başladıktan sonra sadece 3 dakika pişirip direk musluk altına koyup soğuk suda bekletin.

Kayısı Kıvamında Yumurta; beyazı güzel pişmiş, sarısı ise akmayacak yumuşaklıkta, kayısı rengi ve kıvamında olan yumurtadır. Yumurtayı su kaynadıktan sonra 4 dakika pişirin. Cezveden alıp daha fazla pişmemesi için soğuk suya koyun.

Katı yumurta; beyazı ve sarısı çok pişmiş yumurtadır. Katı yumurta kıvamında pişirmek için kaynadıktan sonra 5,5- 6 dakika pişirin. Süre dolduktan sonra direk soğuk suyun altına alın.

Yumurta Neden Düzgün Soyulmaz;

Bazen yumurtayı soyduğunuzda, yumurta parçalarının kabukla birlikte koptuğunu fark edebilirsiniz. Bu tamamen normaldir ve yumurtanın tadını etkilemez, sadece görünüşünü etkiler. Yumurtaların düzgün soyulmamasının pek çok nedeni vardır. Taze yumurtaların soyulması zordur, eski yumurtalar ise daha kolay soyulur. Bir yumurtanın sorunsuz bir şekilde nasıl soyulacağına dair birçok ipucu vardır. Suya bir çay kaşığı karbonat veya bir çay kaşığı sirke ekleyin. Pişirmeden önce yumurtanın altını bir iğne ile dürtün. Buz banyosuna koymadan önce yumurtaların her tarafını kırın. Bunlar püf noktasından sadece birkaçı.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER