1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yumurtanın İyi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ? ( Taze mi, Bayat mı ?)

Yumurtanın İyi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ? ( Taze mi, Bayat mı ?)

Bir çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alan bir yumurtanın iyi veya kötü olduğunu anlamanın yollarını sizler için hazırladık. Zamanla, içindeki hava boşluğu büyüdükçe ve beyazlar inceldikçe yumurtanın kalitesinin düşmeye başladığı doğrudur.

Yumurta aksi bir durum olmadığı sürece haftalarca bozulmaz.

Şüphe duyduğunuzda, yumurtalarınızın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu belirlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Yumurtanın Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?

1. Son Kullanma Tarihini Kontrol Edin;

Yumurtalarınızın hala taze olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri , kartonun üzerindeki tarihi kontrol etmektir.

Yumurta kolisi üzerindeki “satış tarihi”, son kullanma tarihi veya “paketleme tarihini” kontrol etmek, yumurtanın hala taze olup olmadığını size gösterebilir. Fakat bir yumurtanın tarihini geçmiş olması her zaman onun bozulduğu anlamına gelmez.

2. Koklama Testi Yapın;

Koklama testi, bir yumurtanın bozulup bozulmadığını anlamanın en eski, en basit ve en güvenilir yöntemidir.

Yumurtalarınızın “son satış” tarihinin veya son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu fark ederseniz, basit bir koklama ile hala taze olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bozulmuş yumurtalar, çiğ veya pişmiş olsun, farkedilemez bir koku yayar.

Yumurtayı temiz bir tabağa veya kaseye kırın ve koklayın. Kokan bir şey olursa, yumurtayı çöpe atın ve tekrar kullanmadan önce kaseyi veya tabağı sıcak sabunlu suyla yıkayın.

3. Görsel İnceleme Yapın; 

Koklayarak test etmenin dışında, gözleriniz bir yumurtanın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlamak için değerli bir araçtır. Yumurta hala kabuğundayken, kabuğun çatlak, sümüksü veya pudralı olup olmadığını kontrol edin.

İncelik veya çatlaklar bakteri varlığını gösterebilirken, kabuktaki tozumsu görünüm küfü gösterebilir. Beyazları ve sarısını renk değişimi açısından incelemek de iyi bir stratejidir.

İlgili İçerik; Üzerinde Kan Lekesi Olan Yumurta Yenir mi ?

yumurta

4. Yüzdürme Testi gerçekleştirin;

Yüzdürme testi, bir yumurtanın iyi veya kötü olup olmadığını kontrol etmek için en popüler yöntemlerden biridir.

Bu aynı zamanda bir civciv haline gelen döllenmiş yumurtanın yaşını belirlemek için yaygın bir yöntemdir.

Döllenmemiş sofralık bir yumurtanın taze olup olmadığına karar vermek de işe yarar.

Yüzdürme testini gerçekleştirmek için yumurtanızı nazikçe su dolu bir kaseye koyun. Yumurta batarsa ​​tazedir. Yukarı doğru eğiliyorsa veya yüzüyorsa, bayatlamış olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap