Yurt Dışında Staj Nasıl Yapılır? Kendilerini geliştirmek isteyen genç beyinler hem dillerini geliştirmek hem kendilerini geliştirmek adında yurtdışında staj yapmayı tercih ediyorlar. Bizde bu içeriğimizde yurt dışında staj yapmak isteyen öğrencilerin kafasında geçen başlıca soruları yanıtlamaya çalıştık. İşte yurtdışında staj yapmak isteyen öğrencilerin bilmesi gerekenler... Yurt Dışında Staj Yapmanın Avantajları Nelerdir?   [caption id="attachment_27268" align="alignnone" width="1200"]yurt disinda staj yapmanin avantajlari yurt disinda staj yapmanin avantajlari[/caption] Yurt dışında staj yapacak kişinin farklı kültürlerden öğrenmeye açık olmak, önyargılardan uzak olmak, yeni deneyimler yaşamaktan korkmamak, kariyer ve kişisel gelişim anlamında büyük mesafeler kat edecek cesarete sahip olmak gibi özelliklere de sahip olması gerekir. Bu yetkinliklere sahip kişiler gerçek iş deneyimi ve profesyonel ağ elde etmek için değerli fırsatlar elde etmiş olurlar. Yurt dışında staj yapma imkanının sağladığı faydalar sadece bunlarla  da sınırlı değildir. İşte deneyimlenmiş azı faydaları;
 • Gerçek hayat deneyimi kazanmak,
 • Eğitim aldığınız bölümü daha yakından tanımak ve anlamak,
 • CV’nizin çöpe gitmesini önlemek,
 • Global bakış açısına sahip olmak,
 • Yeni fikirler ortaya koymak için beceri kazanmak,
 • Farklı sektörler hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Ve daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi iletişim becerilerinin ve profesyonel ağınızı geliştirmek.
Yurt Dışında Staj İmkanı Sunan Bazı Web Siteler:
 • InternQueen
 • Students Go Abroad
 • YouTern
 • Job Monkey
 • Internships.com
 • LinkedIn
 • IdeaList
 • International Internships LLC
 • WayUp
 • GoAbroad
Evet, yurt dışında staj yapma kararınızı verdiyseniz bir sonraki adımınız ise yurt dışı staj programı sürecinizi planlamak olmalıdır. Bu süreç oldukça önemlidir çünkü stajlar ilgili olduğunuz alanda kendinizi ne kadar yetkin ve donanımlı geliştirdiğiniz bilgisini karşınızdakine yansıtabilmek amaçlı oldukça önemli bir deneyim sürecini kapsar. Bu kariyerinizin başlangıcında oldukça etkin bir dönüm noktası olacaktır. Yurt Dışı Staj Programlarına Kimler Katılabilir? Yurt dışı staj programları başvurduğunuz firmanın başvuru ön şartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu ön şartlar da program nitelikleri ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Firmalar başvuran adayların kabulünde çeşitli kriterleri göz önünde bulunduruyor dememiz mümkündür. Eğer öğrenci, yeni mezun veya genç profesyonelseniz yurt dışı stajlarının sizin için kaçırılmaz bir fırsat olduğundan bahsetmiştik. Bu da bize yaş kriterleri için ipucu veriyor diyebiliriz. Yurt dışı staj programlarının büyük bir çoğunluğu 18 – 35 yaş arasındaki adaylara hitap etmektedir. Yani başka bir deyişle staj programları eğitimine devam eden öğrenciler için imkân sağlarken, yeni mezun adaylara yönelik de staj pozisyonları sağlamaktadır. Staj başvurularında en önemli ön şartlardan biri aday stajyerin akıcı bir İngilizce konuşma diline sahip olmasıdır. Bu nedenle yurt dışında staj yapmak isteyen adayların en öncelikli olarak bu şart üzerinde kendini geliştirmesi lazım. Yurt Dışında Staj Yapmak İstiyorum Ama İngilizcem Yeterli Değil? Yeterli ve akıcı İngilizce konuşma diline sahip olmayan adaylar da hemen umutsuzluğa kapılmasınlar çünkü bu adaylar da düşünülmüş ve onlar için de çeşitli fırsatlar var. Bunların en başına gelen ise Amerika’da Dil Okulu + Staj imkânı sağlayan programlar gelmektedir. Bu programlar kapsamında aday ilk olarak belirli bir süre dil eğitimi alıyor ve sonrasında alanları dahilinde bir staj programına yerleştiriliyor. Buna ek olarak adaylar kendi imkanları dahilinde dil okullarında dil eğitimlerini alıp, kendilerini geliştirdikten sonra çeşitli staj programlarına başvurularını yapabilirler. Bu da İngilizcesi yeterli seviyede olmayan adaylar için ek bir seçenektir. Yurt Dışında Staj Yapabilmek İçin Hangi Seviyede İngilizceye İhtiyacım Var? Yine bu da yurt dışında staj yapacak olduğunuz firmanın başvuru şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Meslek Lisesi Stajyer Maaşları 2022 Fakat genel olarak sektörlerde insan etkileşimleri ön planda olduğundan dolayı İngilizce seviyelerinin üst düzeylerde olması tercih ediliyor (Upper Intermediate veya Advanced gibi seviyeler). Yurt dışı staj programlarının birçoğunda da adayların en az Intermediate seviyede İngilizce bilgisine sahip olması talep ediliyor.

Yurt Dışı Staj Programlarına Ne Zaman Başvurmam Gerekiyor?

  [caption id="attachment_27269" align="alignnone" width="1200"]yurt disinda staj programlarina ne zaman basvurmam gerekiyor yurt disinda staj programlarina ne zaman basvurmam gerekiyor[/caption] Yurt dışında staj yapmak isteyen adaylar için belirli bir başvuru dönemi bulunmamaktadır. Bu adayın kendi kariyer yolculuğunda yetkinliklerini ne zaman olgunlaştırmak istediğiyle, kendini hazır hissetmesiyle alakalı bir husustur. Fakat gerekli prosedürlerin sağlanabilmesi ve vaktinde tamamlanabilmesi açısından 5-6 ay öncesinde başvuruda bulunulması tavsiye edilmektedir. Yurt Dışı Staj Programlarında Stajımı Hangi Alanlarda Yapabilirim? Yurt dışı staj programlarında staj yapmak isteyen adaylar ekonomi/Finans, bilişim, turizm, mühendislik, medya, işletme, mimarlık gibi çok sayıda alanda çeşitli firmalarda staj yapma fırsatından yararlanabilirler. Yurt Dışında Maaşlı Staj İmkânı Staj yapmak isteyen öğrenciler ve yeni mezunlar için başvuru yapabilecekleri pek çok firma vardır. Yurt dışında bağımsız olarak kendi ülkemizde de birçok alternatif mevcuttur. Fakat ülkemizde çoğunlukla maaş ödemesi yapılmamaktadır. Yapıldığı takdirde de çok düşük meblağlarda ödeme yapılmaktadır. Ancak yurt dışında staj yapılan firmaların birçoğunda oldukça tatmin edici maaş ödemeleri sağlanmaktadır. Saatlik, haftalık veya aylık olarak alacağınız ücretler sayesinde yurt dışında staj yaparken bir yandan da para biriktirme şansına sahip olabileceksiniz.

Yurt Dışı Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışında staj yapmak isteyen adayların başvuru sürecinde takip etmesi gereken iki aşama mevcuttur. Bu aşamalar ön kayıt ve kesin kayıt olmak üzere staj pozisyonunuza kabul sürecinizi kapsayan adımlardan oluşur. Programlara katılım konusunda program türü, sektör veya ülke seçimi gibi konularda prosedür farklılaşabilmektedir. Ön Kayıt:
 • İlk olarak tercih ettiğiniz staj programına uygun şekilde CV’niz hazırlanıyor.
 • CV aşamasının ardından neden bu staj programına katılmak istediğinizi detaylıca anlatan niyet mektubu (Cover Letter) oluşturuluyor.
 • İngilizce ön mülakat gerçekleştiriliyor.
 • Staj programının şartlarını belirleyen program sözleşmesi imzalanıyor.
 • Ön kayıt ücreti tahsil ediliyor.
Kesin Kayıt:
 • Alanınıza uygun açık staj pozisyonları taranıyor ve bu seçenekler arasından sizinle uygun alternatifler belirleniyor.
 • Firmaların talep edebileceği belgeler (diploma, tanıtım videosu vb.) hazırlanıyor.
 • Tercih edilen firmalarla yapılacak mülakatlar organize ediliyor.
 • Mülakat sonucunda kabul alan adaylar için kabul mektubu tedarik ediliyor.
 • Staj döneminizin planlaması yapılıyor.
 • Çalışma izni, vize gibi konularda gerekli prosedürler uygulanarak yurt dışı staj kayıt işleminiz tamamlanıyor.