Z Kuşağı Nedir, Kimler Z Kuşağında Oluyor..!

Z Kuşağı Nedir, Kimler Z Kuşağında Oluyor..!

Son zamanlarda siyasetin en çok merak edilen sorularından bir tanesi olan ve herkesin merak ettiği kuşak kavramı konusu olan “Z Kuşağı” hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımız da bulabilirsiniz.

Z kuşağı, teknolojinin kucağına doğan nesil olarak ifade ediliyor. İşte Z kuşağının kapsadığı yıllar ve Z kuşağının özellikleri ve merak edilenleri sizlerle.

Genel bir ifade ile 2000 yılından günümüze kadar olan zamanda doğmuş kişiler Z kuşağına dahil ediliyor. 21. yüzyılın ilk nesli olan Z kuşağı, teknoloji ile iç içe ve kişisel hırsları olan kişiler olarak belirtilir.


Z Kuşağı Ne Demek? 

Z kuşağı ya da Z nesli (genellikle Gen Z olarak da tanımlanır), Milenyalleri (Gen Y) takip eden demografik gruptur. Demograflar ve araştırmacılar tipik olarak 1990’ların ortasından sonuna kadar doğum yıllarını kullanırken, neslin sona erdiği doğum yıllarında fikir birliğine varılamamıştır. X Kuşağının çocukları ve bazen Milenyaller veya Baby Boomers, Z Kuşağı üyeleri genç yaşlardan beri dijital teknoloji kullanmaktadır ve İnternet ve sosyal medyada rahattır, ancak dijital olarak okuryazar değillerdir.


Z Kuşağının Özellikleri Nedir ?

Z kuşağı temsilcilerinin analitik ve hızlı düşünme metotlarının oldukça yüksek olduğunu ifade etmek mümkündür. Fakat bütün bu özellikler bireysellikten öteye geçmemektedir. Takım çalışmalarına yatkın olmayan bu kuşağın kendilerine olan özgüvenleri yüksektir.

Bununla beraber ailelerinin onlara değişik baktıkları gerçeği üzerinde fikir sahibi olmaları çok yüksektir. Özgürlerdir, bağımsızdırlar ve onlar adına mümkün olmayan herhangi bir şey yoktur.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER