1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Zahter Bitkisi Ne İçin Kullanılır ve Zahter Çayı Nasıl Yapılır ?

Zahter Bitkisi Ne İçin Kullanılır ve Zahter Çayı Nasıl Yapılır ?

Sağlam bir antioksidan kaynağı olan zahter genellikle kurutulup çay olarak tüketilse bile kahvaltılarda da içine tuz ve sumak eklenerek yada zeytinyağı ile genellikle aç karnına tüketilir. Fakat bu bitkiyi hamilelerin ve guatr hastalarının tüketmesi önerilmez. Peki bu mucizevi bitkinin faydaları nelerdir ?

Zahter arapça kökenli bir sözcüktür. Türkçede yaygın olarak dağ kekiği bazı yerlerde ise kara kekik olarak bilinen yabani bir bitkidir. Kekiğe benziyor farkı daha ferah bir kokuya daha canlı bir renge ve yapraklara sahiptir. Yumuşak bir tadı vardır. Çoğunlukla Doğu Akdeniz bölgesinde başıboş şekilde bir bitki olarak yetişiyor. Ülkemizde en fazla Mardin, Hatay, Gaziantep, İskenderun en fazla rastlanan şehirler arasındadır.

zahter bitkisi ne icin kullanilir faydalari nelerdir haberi

İlgili İçerik; Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır, Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir ?

ZAHTERİN FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKİLLERİ NELERDİR ? 

  • Zahterin merhem olarak kullanılması : Yara ve yanıklarda ciltteki tahrişlerde mantar enfeksiyonlarında kullanılıyor. Ancak bu tarz şikayetlerde yinede doktor kontrolünde ilaç kullanmakta fayda var. Besin olarak tüketildiğinde de yara onarımına yardımcı olur.
  • Zahterin çay olarak tüketilmesi ( en yaygın olan kullanım ) : Vücut direncini artırarak gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar . Suyuyla yapılan gargarada ağızdaki enfeksiyonların üremesini engeller.  Mikroplara karşı savaş açan zahter üst solunum yolları enfeksiyonlarında kuru öksürüğü kesmesiylede bilinir. Boğazdaki iltihabı iyileştirir. Rahat nefes almaya yardımcı olur. Sinüs yollarını açar.

Zahter çayı yapımı : Kurutulmuş zahter otundan bir kaşık alıp üzerine su ilave edip yeşil çay gibi 2,3 dakika demlemek yeterli olacaktır.

  • Zahterin sabun olarak kullanımı : Çok yaygındır güzel kokusu temizleyici etkisi ve ferahlık katmasıyla birçok sabunun hammaddesi haline gelmiştir
  • Zahterin besin olarak kullanımı : Zahter salatası yada piyazı lezzeti ve besleyiciliği ile mutlaka denemeniz gereken bir tariftir.
  • İştah açar
  • Kabızlığı önler
  • İdrar söktürerek mesane ağrısını azaltır
  • Enerji verir bedensel gücü artırır.

Zahter Bitkisinin Kalorisi : 100 gram zahter 52 kaloridir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap