Konser yasakları peş peşe gelirken, Din Görevlileri Birliği Derneğinin Şanlıurfa Şubesi "Yok artık" dedirten bir talepte bulundu. Zakkumun cehennemde yetişen ağaç olduğunu belirten şube, ağaçla aynı taşıyan grubun Şanlıurfa'da vereceği konserin iptal edilmesini istedi.

Zakkum Ne Demek

Sözlük anlamına bakıldığında; 1-)Zakkumgillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişen, çiçekleri beyaz veya pembe renkli, kışın yapraklarını dökmeyen zehirli bir ağaççık, ağı ağacı, ağı çiçeği 

2-) Tavandaki tahtalardan terleyip yere düşen kurumlu damla.

3-) Zakkumgiller (Apocynaceae) familyasından 6 m kadar boylanan, yaprak dökmeyen pembe veya kırmızı çiçekli, süs bitkisi olarak da yetiştirilen bitki. Ağu ağacı.

4-) Kalp glikozitleri içeren ve çiftlik hayvanlarında kalp kası nekrozu sonucu ölüme yol açan, Antartika hariç dünyanın birçok bölgesinde yaygın olarak bulunan ve 12 adet alt türden oluşan zehirli bir bitki türü.

Anlaşılacağı gibi zakkum bir ağacın ismi. Hatta zehirli olduğu bilgisi de mevcut. Peki tüm bu bilgiler ve sözlük anlamları  Zakkum Grubunun Şanlıurfa'da vereceği konseri iptal etmeye yeterli mi?

zakkum kapak

Zakkum Grubunda kimler var?

Zakkum, 1999 yılında Raindog adıyla Ankara'da kurulmuş Türk alternatif rock grubu. Raindog ismiyle bine yakın sayıda sahne performansı gerçekleştiren grup, albüm çalışmaları esnasında Türkçe bir isme geçiş yaparak “Zakkum” adını kullanmaya başlamıştır.

Cem Senyücel, Yusuf Demirkol ve Eren Parlakgümüş müzik hayatlarına ayrı ayrı devam ederken onları bir grup kurma düşüncesi bir araya getirir. Çok geçmeden grubun temelleri atılmıştır. İlk olarak Sinema Bar'da sahne alan grubun üyeleri de tıpkı çıktıkları birçok mekân gibi sürekli bir değişim geçirmiştir. Emre Yılmaztürk 2003 senesinde bu isimlere ek olarak şu anki kadroya dahil olmuştur.

Grup son olarak 2022 yılında Seni Rastgele Sevmedim isimli soloyu çıkarmıştır.

zakkum grubu

Zakkum Grubunun Konseri İptal Oldu Mu?

Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Şanlıurfa Şubesi'nden öyle bir gerekçe ve iddialarla konserin iptaline ilişkin talep geldi ki, duyanlar “Yok artık” dedi. Birliğin Gaziantep Şube Başkanı Hacı Kurt,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yaz etkinlikleri kapsamında 10 Eylül'de düzenlenecek Zakkum grubu konserinin iptal edilmesini istedi.

Kaza Nedeniyle Daha Önce Ertelenmişti

AKP'li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaz etkinlikleri kapsamında 24 Ağustos'ta yapmayı planladığı Zakkum Grubu konseri, Gaziantep ve Mardin'de meydana gelen ve çok sayıda kişinin öldüğü trafik kazaları nedeniyle önce 7 Eylül'e, ardından da 10 Eylül'de Arkeoloji Müzesi önünde yapılmak üzere ertelenmişti.