Zarar Veren Hayvanları Öldürmek Günah mı? Tehlikeli Hayvan Nasıl Öldürülmeli ?

Zarar Veren Hayvanları Öldürmek Günah mı? Tehlikeli Hayvan Nasıl Öldürülmeli ?

Ev içerisinde bulunan ve çoğu zaman yiyeceklere zarar verebilen fare, sinek ve karınca gibi hayvanların öldürülmesi çoğu zaman kafa karıştırabiliyor. Yanlışlıkla ya da zararlı olduğu düşünülen hayvanların öldürülüp öldürülmemesi konusunda ki kafa karıştırıcı durumları sizler için aydınlatmak istedik. Örnek vererek anlatmak aslında daha doğru olabilir; Mesela havlaması ile sizi rahatsız eden bir köpeği öldürmeniz kesinlikle yanlış olacaktır. Fakat kudurmuş ve size zarar verebilecek olan bir köpeği öldürmeniz yanlış olmayacaktır. Burada ki önemli husus hayvanın kesinlikle yakılarak öldürülmemesi olacaktır.

Hiçbir canlının boş yere var olmadığı kainatta canlı cansız her varlığın var oluşunda bir hikmet kesinlikle vardır. Allah (c.c) tıpkı hayvanların da bizler gibi birer ümmet olduğunu Enam Suresi 36. Ayette şu şekilde açıklıyor “Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi birer ümmettir.” Bizler de ne olursa olsun sevimli dostlarımıza bu dünyada sahip çıkmalı, onlara şefkatle ve merhametle yaklaşmalıyız.

Peygamber Efendimiz (SAV)’in en güzel şu hadisinde açığa çıkmaktadır: “Bir kadın, bağlayıp yemek vermediği ve yer haşerelerinin yemesi için serbest bırakmadığı kedi yüzünden cehenneme girdi.” (Buhari, Bed’ül-Halk 17.) buyurmuştur. ”Siz yerde olanlara acıyın ki göktekiler de size acısın” ayetinden yola çıkılacağı üzere merhametimizi hayvanların üzerinden eksik etmemeliyiz. Bu konuda yükümlülüklerimizin olmasının yanı sıra yaratılan bazı hayvanlar bizlere zarar verebilir. Peki böyle bir durumda ne yapmalıyız? Pek çoğumuzun bu konu ile ilgili aklına gelen ilk şey; ‘zarar görmemek ve o hayvanı kendimizden uzak tutmak maksadıyla cana ya da mala hasar vermesin diye öldürmek günah mı?’ sorusu olur.

Zarar Veren Hayvanı Öldürmek Günah mı ?

Genellikle köy ortamlarındaki bahçede ya da tarlalarda yetişen ürünlere yabancı hayvanlar tarafından zarar gelmemesi için etrafı tel örgü gibi malzemelerle korunaklı bir hale getirilir. Zararlı hayvanları ilk etapta öldürmektense uzak tutmaya çalışılmalıdır. Şayet bunu gerçekleştirmek mümkün değilse en son çare olarak öldürülebilir. Bahçede yılan ya da evde akrep gibi hayvanlara rastlanırsa bu hayvanlar hayati tehlike oluşturacağı için öldürülebilir. Ancak zararı olmayan hayvanlar her ne olursa olsun öldürülmemelidir!

Öldürülmesi Günah Olmayan Hayvanlar Var mıdır ?

Fare, sivrisinek gibi hayvanlar direkt öldürülmemeli bunun yerine evden kovucu ilaç ve tedbirlere başvurmak daha doğrudur. Zararlı hayvanları öldürürken de kesinlikle eziyet verilmeden ve ateşe atılarak yakılmadan öldürülmelidir.

HADİS-İ ŞERİF: “Beş tane hayvan “fasık”dır ki, Mekke’nin harem bölgesinde de öldürülebilir. Bunlar; fare, akrep, karga, çaylak ve yırtıcı köpektir.” (Bir rivayette: kişi ihramda da olsa bunları öldürebilir.) (Buhârî, Bedu’l-halk, 16; Müslim, Hac, 9: 66-72). Bazı rivayetlerde yılan da vardır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER