Zorunlu Askerlik Hizmeti Olan Ülkeler

Zorunlu Askerlik Hizmeti Olan Ülkeler

Dünya genelinde yaklaşık olarak 26 ülke askerlik hizmetini zorunlu hale getirmiştir. İsrail gibi bazı ülkeler, kadınlarında askerlik yapmasını zorunlu olarak kılmıştır. Ancak, çoğu ülke sadece erkeklerin belirli bir süre için orduda hizmet vermesini şart koşmaktadır. Kayıt yaşı ülkeden ülkeye değişir.

Dünya da Askerlik Hizmetinin Zorunlu Olduğu Ülkeler

Türkiye’de Askerlik Sistemi;

Türkiye’de zorunlu askerlik mevcuttur.

1916’da çıkarılan bir yasaya göre Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki her erkek 19 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamasını yaptırır. Günümüzde askerlik süresi 6 aydır.


Kuzey Kore’de Askerlik Sistemi;

Kuzey Kore’de askerlik, hem erkekler hemde kadınlar için zorunludur. Ancak her iki grup için farklı terimler geçerlidir. Erkekler askerlik hizmetinde 10 yılı tamamlamak zorundadır. Öte yandan, 2015’ten bu yana, Kuzey Koreli kadınlar liseden mezun olduklarından 23 yaşına kadar orduda hizmet etmelidirler. Bu eğitim sonucunda Kuzey Kore’nin ordusu büyük bir ordudan oluşuyor. 6.445.000 askeri personel, dünyanın en büyük ordularından biri . Bunlardan 945.000’i aktif görevde iken 5.500.000’i yedek kuvvettir.


İsrail’de Askerlik Sistemi;

İsrail, onlarca yıldır zorunlu askerlik hizmetinde hız belirleyici olmuştur. Orduya katılım hem erkekler hem de kadınlar için zorunluydu. Dini bağlılıkları nedeniyle hizmetin dışında tutulan bazı insanlar da vardır.  Ancak son zamanlarda İsrail’de zorunlu askerlik hizmetinin yeniden değerlendirilmesi konusunda tartışmalar oldu. Hükümetin revize edip etmeyeceğini sadece zaman gösterecek.


Norveç’de Askerlik Sistemi;

1995 senesinde Norveç, denizaltılarda kadın askerlere izin veren ilk ülke oldu. Norveç’te, askerlik yükümlülüğü 19 yaşında başlıyor ve 44 yaşına kadar sürüyor.

Zorunlu askerlik hizmeti yasal olarak 19 ay. Bu sürenin 12 ayı temel askerlik eğitimi, kalan süre ise yenileme eğitimi veya özel bir birlikte yıllık eğitim şeklinde sürüyor.

Kadınlar gönüllü askerlik yapabiliyor. Norveç Ordusu’ndaki bir diğer farklı uygulama ise, kadın ve erkek askerlerin aynı kışlada uyuması. Norveç Hükümeti tarafından uygulamaya konan programın amacı, kadın-erkek arasındaki cinsiyet ayrımcılığını gidermek.


Askerlik Hizmetinin Zorunlu Olduğu Diğer Ülkeler

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER